Jak wybrać odpowiednie kolonie letnie?

Okres wakacji letnich jest najbardziej wyczekiwanym przez wszystkie dzieci. Niezależnie od tego, czy nasze dzieci są jeszcze małe, czy wkraczają w wiek nastoletni, długa przerwa od szkoły wywołuje uśmiech na każdej dziecięcej buzi. Wakacje są tym bardziej wyczekiwane, że wiele dzieci wyjeżdża wtedy na kolonie oraz obozy. Jeśli chcemy sprawić naszym dzieciom jeszcze większą radość, możemy wysłać je na kolonie letnie tematyczne. Wybór możliwych wariantów jest olbrzymi. Wystarczy wejść na stronę kogis.pl, która jest portalem turystyki dziecięcej, aby sprawdzić jak wiele mamy opcji kolonii letnich. Kolonie letnie będą udane, jeśli spełnimy dwa warunki. Pierwszym jest wybranie takiego wyjazdu, na którym dzieci w różnym wieku znajdują się w grupach rówieśników (niby oczywiste, ale nie zawsze tak jest), a atrakcje są dopasowane do ich wieku. Drugim jest wybranie takiej kolonii letniej, która będzie dla naszej pociechy ciekawa.

Podział dzieci pod kątem wieku jest jedną z kluczowych rzeczy, jaką musi spienić organizator. Nie chodzi oczywiście o podział podobny jak w szkole, czyli rocznikowy. Dzieci starsze bardzo często doskonale bawią się z nieco młodszymi, ale już wrzucanie do jednej grupy sześciolatków i czternastolatków nie musi być najlepszym pomysłem.

Najczęściej dzieci są w tracie kolonii letniej dzielone grupy w czteroletnich przedziałach wiekowych. Dzięki temu można zapewnić atrakcje, z którymi poradzą sobie wszyscy. Starsze dzieci mogą również pomagać nieco młodszym, co uczy ich odpowiedzialności, ale nie czują się „krasnalami” zbyt przytłoczone, ponieważ te są już bardzo samodzielne.

Kolonie letnie są oczywiście czasem zabawy i to na niej powinni się skupić rodzice, kiedy wybierają wyjazd. Dobrze pomyśleć o tym, aby nasze dzieci w trakcie zabawy nauczyły się czegoś pożytecznego, ale nie powinniśmy również z tym przesadzać. Jest obecnie w czym wybierać. Można sobie zobaczyć to bowiem na stronie kogis.pl. W ofercie mamy na przykład:
– obóz przygodowy na Mazurach, w którego trakcie dzieci mogą zapoznać się z technikami linowymi oraz podstawami żeglarstwa,
– kolenie letnie nad jeziorem nastawione na wypoczynek i sporty wodne,
– kolonie letnie nad morzem,
– obozy detektywistyczne pełne ciekawych gier i zabaw terenowych,
– rajdy przygodowe,
– obozy paintball,
– rajdy survivalowe.

Oferta jest oczywiście o wiele bogatsza. Jak wybrać najlepszą? Odpowiedź jest prosta. Powinniśmy wybrać taką, jaka w naszym mniemaniu najbardziej będzie odpowiadać naszej pociesze. Być może nasze dziecko ma hobby, pasje lub marzenia, które chciałoby zrealizować. W takim wypadku możemy zrobić dziecku prezent, zapisując je na odpowiednią kolonię. Jeśli jednak nasze dziecko jest skryte ze swoimi pragnieniami, najlepiej jest po prostu z nim porozmawiać i pozwolić mu wybrać. Należy pamiętać, aby nie zapisywać dziecka na siłę na kolonię, na której z góry wiemy, że może nie bawić się do końca dobrze. Zmuszanie dziecka do aktywności, której nie chce z nastawieniem, że powinno, bo i tak mu to wyjdzie na dobre, może dać efekt odwrotny do zamierzonego.

Kolonie letnie to czas, kiedy do różnych ośrodków, masowo wręcz zjeżdżają nasze dzieci oraz grupy urlopowiczów. Doświadczenia poprzednich lat uczą nas, że organizatorom nie zawsze można wierzyć na słowo odnośnie do warunków, jakie panują w ośrodkach. Na pewno dobrą drogą dla rodzica jest sprawdzenie jeszcze przed wykupieniem wczasów dla dzieci organizatora oraz ośrodka. Dobrze jest zweryfikować, czy w ostatnim czasie nie zdarzały się pod jego katem incydenty lub zawiadomienia np. do sanepidu. Najlepsza sytuacja jest, wtedy kiedy organizator znajduje się w Rejestrze Organizatorów lub najlepiej, jeśli posiada Certyfikat Gwarancji Ubezpieczeniowej.

W takiej sytuacji, nawet jeśli z przyczyn niezależnych od organizatora kolonia „nie wypali”, mamy większą gwarancję zwrotu poniesionych kosztów, a nasze dziecko może pojechać na inny wyjazd. Tego typu zabezpieczanie to gwarancja dla nas dobrze wykorzystanych pieniędzy, a dla naszego dziecka gwarancja zasłużonego wypoczynku.

Wykup kolonie letnie: https://www.kogis.pl/kolonie