Frezowanie – kiedy się przydaje?

Podstawowy podział technik frezowania wykorzystywanych w przemyśle jest uzależniony od rodzaju zastosowanego ostrza i sposobu, w jaki się porusza.

Ze względu na rozmieszczenie ostrzy we frezie można wyróżnić:

  • frezowanie czołowe, w którym ostrza frezu są rozmieszczone zarówno w płaszczyźnie czołowej, jak i obwodowej,
  • frezowanie obwodowe, w którym ostrza frezu są rozmieszczone wyłącznie na płaszczyźnie obwodowej,.

Z kolei przyjmując za kryterium podziału sposób poruszania się ostrzy można wyróżnić:

  • frezowanie współbieżne, w którym ostrze i frezowany przedmiot poruszają się w tym samym kierunku,
  • frezowanie przeciwbieżne, w którym ostrze i frezowany przedmiot poruszają się w przeciwnych kierunkach.

Narzędzia wykorzystywane do frezowania

Podstawowe narzędzie, którego używa się do frezowania to frezarka. Obok tokarki jest to najpowszechniej wykorzystywane narzędzie do obróbki różnego rodzaju materiałów. Frezarki są dostępne na rynku w bardzo szerokim wyborze. Dobór konkretnej frezarki zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, który będzie poddawany obróbce.

Ze względu na umiejscowienie wrzeciona wyróżniamy:

  • frezarki górnowrzecionowe,
  • frezarki dolnowrzecionowe.

W celu uzyskania najwyższej jakości i precyzji frezowania coraz powszechniej stosuje się frezarki wyposażone w komputerowy system sterowania CNC. Ich praca polega na realizowaniu cyfrowego projektu, który został wprowadzony do ich systemu. W takim przypadku udział czynnika ludzkiego ogranicza się jedynie do nadzorowania przebiegu produkcji.

Komu zlecić frezowanie?

Na polskim rynku działa wiele firm oferujących swoim klientom frezowanie różnego rodzaju przedmiotów. Aby znaleźć taką, która działa w naszej okolicy, najlepiej skorzystać z pomocy internetu. W tym celu wystarczy wpisać w okno wyszukiwarki internetowej na przykład frazę „frezowanie Śląsk„. Proste obróbki można wykonywać też we własnym zakresie, pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednim sprzętem i umiejętnościami.

Zostań bohaterem w swoim domu, zamów już dziś frezowanie na Śląsku: http://www.elbig.com.pl/pages/frezowanie-tworzyw-sztucznych.php