Katowice. Notariusz, od czego zależy koszt usług?

Dziś sprawdzimy od czego zależy koszt czynności notarialnych. Zacznijmy może od wprowadzenia, czyli powiedzmy w jakich celach najczęściej odwiedzamy biura notarialne. Otóż prym wiedzie tutaj bezsprzecznie przyjmowanie spadków po zmarłych. Można co prawda zrobić to w sądzie, ale wtedy zazwyczaj sprawa wlecze się niemiłosiernie, a wielu ludziom zależy na czasie. Dlatego też chętnie korzystają tutaj z usług notariusza. Zgłaszamy się do notariatów również po to by sprzedać lub kupić mieszanie bądź inną nieruchomość. Ten powód jest bardzo częsty, ponieważ ostatnio bardzo mocno rozbudowują się Katowice. Notariusz załatwia też kwestie typu poświadczanie podpisu, dawanie upoważnień notarialnych i tym podobne. Każda z tych czynności swoje kosztuje, czasami całkiem niemało. Wielu ludzi pyta od czego tak naprawdę te ceny zależą? Już tłumaczymy.

Otóż dzwoniąc po różnych kancelariach notarialnych i pytając o cenę konkretnej usługi spotykamy się zazwyczaj z różnicami. Nie są one jednak znaczące. Czy w takim razie notariaty samodzielnie ustalają wysokość opłat? Otóż nie. Istnieje bowiem coś takiego jak taksa notarialna, a więc lista opłat jakie jest zobowiązany pobrać notariusz za konkretne czynności prawne. Lwią część tych kwot musi później odprowadzić do budżetu państwa, część trafia też do sądów, do których sporządzane są różnego rodzaju wnioski przez notariusza. Te kwoty są stałe i każdy notariat musi się z nich wywiązać. Dlaczego jednak spotykamy się z różnicami w cenach, sprawdzając choćby oferty wszystkich notariatów, jakie posiadają Katowice? Notariusz musi się z czegoś utrzymywać i naturalnym jest, że te pieniądze biorą się właśnie z tego, co płacą klienci. Dlatego też zależnie od tego czy jest to duża kancelaria czy małe biuro, pojawiają się pewne różnice w tychże cenach. Możemy to wykorzystać, aby zapłacić mniej za wizytę i wykonanie dla nas czynności, których potrzebujemy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie ugramy tutaj bardzo wiele upustu i nie ma sensu się targować na miejscu.

Aby zapłacić mniej najlepiej znaleźć mały, jednoosobowy notariat. Tam zazwyczaj będzie najtaniej, ponieważ utrzymanie biura i samego notariusza nie będzie zbyt kosztowne. Jednak musimy pamiętać, że niewygórowane ceny oraz obecność tylko jednej osoby do obsługi notariatu spowoduje, że czas oczekiwania na przyjęcie klienta będzie odpowiednio dłuższy. Jeżeli nie spieszy się nam, to jak najbardziej poleca się skorzystanie właśnie z takiej możliwości. W ten sposób przyczyniamy się też do tego, że małe i tanie notariaty mogą przetrwać na rynku.

Odwiedź stronę: http://onichimowski.pl/ i znajdź dobrego notariusza

 

Możesz również przeczytać podobny artykuł po linkiem: http://midgard.org.pl/najlepsza-kancelaria-notarialna-katowice/