Nowoczesne i praktyczne izolacje natryskowe
Jednym z najważniejszych elementów wykończenia każdego budynku jest z pewnością odpowiednie ocieplenie jego ścian oraz dachu. Dotychczas używano w tym celu różne rodzaje wełny mineralnej, ale uzyskane efekty były najczęściej dalekie od zadowalających, dlatego w ostatnim czasie stosuje się w tej dziedzinie nowocześniejsze i praktyczniejsze izolacje natryskowe (http://www.alfapianka.pl/izolacje-natryskowe-rodzaje-piany-poliuretanowej/).
Wymagają one użycia zupełnie nowego materiału, pianki poliuretanowej, która niejednokrotnie udowodniła swoją wyjątkowo wysoką skuteczność. W izolacjach tego typu używa się jej dwa podstawowe rodzaje, pierwszym z nich jest pianka charakteryzująca się otwartą strukturą komórek i stosuje się ją wyłącznie w suchych miejscach, drugi to pianka z zamkniętą strukturą komórek, do zastosowania we wszystkich miejscach o większej wilgotności. Największą zaletą takiego rozwiązania jest również wyjątkowa łatwość i szybkość przeprowadzenia wszystkich niezbędnych prac.
Piankę PUR, bo taka jest jej powszechnie używana nazwa, nakłada się bezpośrednio na izolowaną powierzchnię za pomocą długich, elastycznych węży, dzięki czemu można dotrzeć do wszystkich zakamarków danego pomieszczenia. Błyskawicznie zastyga, uszczelniając jednocześnie wszystkie ewentualne szczeliny, a tak wykonane izolacje natryskowe chronią budynek przed wszelkimi niekorzystnymi czynnikami, przegrzaniem w okresie letnim, a zimą przed wilgocią oraz przemarzaniem. Co ciekawe, stanowi również dobrą izolację akustyczną, chroniąc przed hałasem zewnętrznym i wewnętrznym. Dzięki zastosowaniu elastycznego materiału o małej masie nie obciąża się konstrukcji, nie ma więc możliwości jej uszkodzenia. Pianka PUR jest również wyjątkowo trwała i nie traci nic ze swoich właściwości izolacyjnych nawet po wielu latach eksploatacji.
W porównaniu z tradycyjnymi metodami ocieplenia z użyciem wełny mineralnej pianka dzięki szczelnemu wypełnieniu całej powierzchni, na którą zostanie aplikowana, zapobiega niepożądanej i podwyższającej koszty ogrzewania ucieczce ciepła.
Obliczono, że średnie rachunki za ogrzanie budynku ocieplonego natryskowo, w miesiącach zimowych są niższe nawet o 50 procent. Izolacje natryskowe są także przyjazne dla środowiska, pianka nie wydziela bowiem żadnych szkodliwych i toksycznych substancji, pyłów i jest bezwonna. Można więc ją stosować nawet w pomieszczeniach do przechowywania żywności czy innych produktów wymagających zachowania sterylnych, higienicznych warunków. Tę zaletę docenią także osoby cierpiące na alergię, u których używana zazwyczaj wełna powodowała bardzo gwałtowne reakcje alergiczne, niejednokrotnie zagrażające ich zdrowiu.
Sprawdź: http://www.zory.org.pl/ocieplenie-poddasza-najlepiej-pianka-pur/