Korzyści z zastosowania obróbki CNC

Komputerowe wspomaganie pracy urządzeń pozwala na otrzymywanie efektów, które bez tego nie byłyby możliwe do uzyskania. Takie czynności, jak frezowanie, cięcie, toczenie czy inne z obróbki mechanicznej mogą być wykonywane przez ludzi. Wystarczą odpowiednie urządzenia, jak np.  frezarka czy tokarka oraz wiedza, jak obchodzić się z różnymi tworzywami. Zastosowanie CNC daje jednak pewne korzyści, jakie nie są dostępne i dla najlepszych znawców takich prac.

Dzięki sterowaniu komputerowemu jest bardziej precyzyjnie oraz znacznie szybciej, niż kiedy wykonuje takie prace człowiek. Ponadto uzyskuje się powtarzalne efekty. Precyzyjna obróbka CNC ważna jest z różnych powodów. Może chodzić o uzyskanie jakiegoś bardziej skomplikowanego zaplanowanego efektu np. w wyniku frezowania. Istotne jest to także z tego względu, że często obróbka służy temu, by poszczególne elementy móc ze sobą połączyć. Taka dokładność możliwa jest bez względu na to, w jakim materiale się pracuje. Szybsza praca urządzeń pozwala na skrócenie czasu produkcji. Oznacza to, że można wyprodukować więcej w tym samym czasie, czyli niższy jest też koszt produkcji. Zastosowanie obróbki z komputerowym wspomaganiem pracy daje możliwość łatwego i szybkiego produkowania większej ilości przedmiotów. W odniesieniu do takiego efektu ważne jest to, że za każdym razem efekt jest taki sam. To zapewnia obróbka CNC, a nie zapewni tego człowiek. Z działań człowieka zawsze uzyskiwane są inne efekty. Przy dużej dokładności i sumienności oraz wprawie te różnice nie musiałyby być duże, jednak nawet minimalne mogą mieć znaczenie.

Zastosowanie tej technologii pozwoliło wyeliminować czynnik błędu ludzkiego. Chwila nieuwagi, rozkojarzenia, złe samopoczucie i nawet najlepszy ekspert od mechanicznej obróbki takiego czy innego materiału może popełnić błąd. Jakieś niedociągnięcia czy niedokładność mogą zmniejszać wartość tworzonego przedmiotu. Często oznaczałoby to stratę materiału, bo nie każdą taką rzecz można by było wykorzystać do dalszych prac czy też przeznaczyć do sprzedaży. Oznacza to więc, że obróbka CNC daje jeszcze jedną korzyść. Jest nią oszczędność materiałów. To już trzecia forma oszczędności po oszczędności czasu oraz kosztów produkcji. By oferować produkty w konkurencyjnych cenach, nie można pozwalać sobie na zawyżanie kosztów. Dlatego obecnie taka forma obróbki jest tak popularna. Wciąż także zastosowanie ma i tradycyjna. Jednak tylko tam i w takich sytuacjach, kiedy ma to uzasadnienie. Przy większej produkcji albo konieczności uzyskiwania dokładnych efektów korzysta się z nowszej technologii.

Obróbka PCV – łatwa czy trudna?