Rowery szosowe

   Rowery szosowe jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone głównie do jazdy na szosie, zatem po powierzchni płaskiej oraz twardej. Rowery te charakteryzują się swoją lekkością, dzięki czemu można osiągać bardzo wysokie prędkości. Ponadto są wytrzymałe na uderzenia zewnętrzne. Łatwo je poznać, ponieważ ten typ rowerów posiada najcieńsze koła spośród wszystkich. Rowery szosowe (https://rower.com.pl/rowery-szosowe-854) są stosowane zarówno przez amatorów, jak i zawodowców. Profesjonaliści używając „szosówek” startują w zawodach kolarskich, które rozgrywają się na przykład we Francji (Tour de France), Włoszech (Giro d’Italia) oraz również na naszym rodzimym podwórku (Tour de Pologne).

Ranking najlepszych rowerów

   Rower szosowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie rowery lekkie, klasyczne i przede wszystkim pozwalające uzyskiwać duże prędkości. Łatwość osiągania wysokich prędkości, zawdzięczana jest po części dzięki dużej średnicy opon (28 cali). Rowery szosowe posiadają specjalne kierownice, które różnią się od innych typów rowerów. Kierownica ta bowiem, przypomina kształtem rogi barana (nazywana jest barankiem). Dzięki temu elementowi kierownicy, kolarz może przyjąć bardziej aerodynamiczną postawę, dzięki czemu może osiągać wysokie prędkości, na przykład podczas zjazdów z górki. Niestety rowery szosowe charakteryzują się jedną dużą wadą – wysoka cena. Szosówki nie należą do najtańszych, a te bardziej profesjonalne modele rowerów szosowych, które wykorzystywane są przez profesjonalnych kolarzy, mogą osiągać nawet cenę kilkunastu tysięcy złotych. Te najtańsze zaczynają się już od kilku tysięcy złotych.

   Mimo wysokiej ceny, jaką trzeba zapłacić za przyjemność jazdy na rowerze szosowym, to ten typ rowerów ma sporo zwolenników. Co więcej, notuje się, że z roku na rok liczba zainteresowanych kolarstwem szosowym zwiększa się. Być może za kilka lat, ceny rowerów szosowych zaczną spadać, właśnie dzięki wysokiemu zainteresowaniu ze strony konsumentów.

   Warto zaznaczyć, że rowery szosowe są również wykorzystywana w dyscyplinie, która nosi nazwę triathlon. Ta dyscyplina sportowa łączy ze sobą trzy inne dyscypliny – pływanie, jazda na rowerze oraz bieganie. Właśnie podczas etapu jazdy na rowerze, zawodnicy biorący udział w zawodach używają specjalnie przystosowanych rowerów szosowych, ponieważ w tej dyscyplinie liczy się jak najlepszy czas, zatem rower szosowy spełnia idealnie tą rolę. Sport ten jest przeznaczony dla ludzi, którzy przede wszystkim chcą pokonać własne słabości, ponieważ dyscyplina ta uznawana jest za jedną z najcięższych.